Rozejście mięśni prostych brzucha to oddalenie się prawej i lewej części mięśnia prostego brzucha. U kogo może wystąpić rozejście mięśni prostych brzucha:
- Dotyczy kobiet w ciąży: od około 35 tygodnia ciąży rozejście jest fizjologią, a po porodzie mięśnie w ciągu kilku tygodni powinny wrócić na swoje miejsce.
- Osób wysportowanych,
- Osób otyłych,
- Palaczy,
- Jako następstwo przebytego leczenia operacyjnego ze złym gojeniem się ran.
Dlaczego tak się dzieje?
W jamie brzusznej dochodzi do wzrostu ciśnienia, które oddziałuje na kresę białą, która w końcu ulega rozciągnięciu i pojawia się rozejście lub jej przerwanie i pojawia się przepuklina.
Jak diagnozuje się rozejście mięśni prostych brzucha?
- Podczas stania: gdy napniesz mięśnie, pojawi się wybrzuszenie w kształcie stożka. Podczas leżenia ze zgiętymi kolanami, przy uniesieniu głowy do „brzuszka” w linii od mostka do spojenia pojawi się dołek lub stożek i można tam wsunąć więcej niż 1 palec to znak, że rozejście jest.
Jakie mogą być tego konsekwencje?
- bóle w obrębie brzucha, odcinka lędźwiowo-krzyżowego,
- przepuklina,
- nietrzymanie moczu i obniżenie narządu rodnego.
Dlaczego warto udać się na kontrolę brzucha (zwłaszcza po porodzie)?
Fizjoterapeuta sprawdzi stan brzucha, oceni postawę, napięcie tkanek, sposób oddychania, dobierze odpowiednie ćwiczenia, nauczy prawidłowych nawyków dnia codziennego (podnoszenie dziecka, nawyków w toalecie, wstawania z łóżka, karmienie dziecka), tak aby sobie nie szkodzić.