szkielet kręgosłupa i klatki piersiowej

Ból kręgosłupa – jak sobie z nim radzić?

Kręgosłup i jego najważniejsze elementy

Kręgosłup pełni najistotniejszą rolę w budowie naszego ciała, zbudowany jest z 32-33 kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe potocznie nazywane dyskiem, dodatkowe element to rdzeń kręgowy oraz nerwy rdzeniowe. Jego głównymi funkcjami są: utrzymanie ciężaru ciała, amortyzacja, stelaż dla kości i innych tkanek, zapewnienie równowagi, ochrona rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych.

Pierwsze oznaki kłopotów

Pojawiający się ból kręgosłupa spowodowany jest zaburzeniem tych funkcji i jest skutkiem nieprawidłowej postawy ciała, nadmiernym obciążaniem czy urazem, a to w przyszłości prowadzi do schorzeń.
Najczęstsze schorzenia występujące w obrębie kręgosłupa to:
dyskopatie,
rwa kulszowa,
zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
lumbago,
-zespoły przeciążeniowe kręgosłupa,
Objawem schorzeń kręgosłupa jest oczywiście ból, odczuwany jako ostry, przerywany, ciągły, promieniujący, punktowy, rozlany, nasilający się ból. Jednakże mogą mu towarzyszyć inne niespecyficzne objawy np: migreny, ból oka promieniujący do skroni, mrowienie, drętwienie kończyn, zaburzenie czucia, bóle kończyn, ból pośladka promieniujący do uda, łydki, a nawet stopy, uczucie sztywności.

Kto jest narażony na problem

Wbrew pozorom ból pleców nie dotyczy tylko osób w podeszłym wieku, coraz częściej dotyka młodszą część społeczeństwa, a jest to spowodowane:
-Siedzącym trybem życia,
-Pracą stojącą
-Brakiem aktywności fizycznej,
-Nieprawidłowym wzorcem ruchowym,
-Zbyt mocnym obciążaniem kręgosłupa,
-Stresem,
-Otyłością,

Warto wiedzieć

Pamiętajcie, że początkowo mały, wyglądający niepozornie ból z czasem może przerodzić się w poważne schorzenie, utrudniające funkcjonowanie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Dlatego zalecamy zmianę nawyków ruchowych i ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.