Pessaroterapia i tampony podtrzymyjące

Co to jest pessar?

Wyróżniamy kilka rodzajów pessarów – mogą być kostkowe, pierścieniowe, talerzowe, grzybkowe, jednak w gabinecie najczęściej wykorzystuje się pessary kotkowe. Pessary kostkowe zbudowane są z miękkiego silikonu, posiadają tasiemkę do łatwego wyciągania. Stosuje się je w przypadku obniżeń narządów rodnych (np. pęcherza moczowego) i nietrzymania moczu. W gabinecie dobierany jest odpowiedni rozmiar oraz uczy się zakładania i wyciągania pessara w bezpieczny sposób.

Pessary możemy stosować w ciągu dnia, kiedy jesteśmy w ciągłym ruchu lub zakładać tylko na aktywność fizyczną (np. siłownię). Na noc zawsze wyciągamy pessar. Czasami pessar zalecany jest jako wsparcie narządów po porodzie w ramach regeneracji. Pessary możemy używać też jako przygotowanie narządów przed operacjami ginekologicznymi związanymi ze statyką narządów rodnych.  Jest to metoda mało inwazyjna i już po 1 zastosowaniu widzisz i czujesz efekty terapii.

Czy już na zawsze będziesz musiała go nosić? Wszystko zależy od objawów i wyniku diagnostyki, która jest przeprowadzana na wizycie. Pessary stosuje się w połączeniu z terapią całego ciała.

Jak dobiera się pessar?

Wykonuje się badanie mięśni dna miednicy, za pomocą wziernika oceniany jest stan narządów rodnych i w konsultacji z pacjentem dobierane jest odpowiednie rozwiązanie.

Koszt: dobór pessara to 80 zł doliczane do wizyty. Koszt pessara to 120-150 zł. Zazwyczaj jeden rozmiar wystarcza na kilka miesięcy.

Tampony podtrzymujące uritam

Stosujemy je w przypadku obniżeń narządów rodnych i przy nietrzymaniu moczu. Mają funkcję podpierającą. Tak jak w przypadku pessarów mogą być stosowane jako wsparcie narządów w ciągu dnia, mogą być stosowane jako forma regeneracji po porodzie lub po zabiegach operacyjnych (8 tyg.) związanych ze statyką narządów.

Możesz je stosować do 12h. Jeden tampon wystarcza na kilka dni w zależności czy stosujesz go codziennie czy tylko na aktywność. Nie jest zalecane używanie jednego tamponu przez kilka miesięcy, więc ich koszty są większe niż w przypadku pessarów.

Koszty: dobór tamponu to koszt 60 zł dodatkowo do wizyty, plus koszt samego tamponu: 30 zł.

Ceny wahają się do 50-100 zł za opakowanie.