niemowlak na miękkim kocyku

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego – wszystko co musisz wiedzieć!

Jak przygotować się do pierwszej wizyty z dzieckiem?

Po pierwsze obserwuj dziecko. Brzmi banalnie, bo przecież patrzycie na swoje pociechy cały czas, ale często rodzic zapytany o to, którą stronę preferuje dziecko musi się chwile zastanowić. Więc na co powinniście zwrócić uwagę? M.in. na:

skłonność do odchylenia głowy i leżenia w pozycji wygiętej do tyłu,

-że nie leży prosto, przechyla się niesymetrycznie w lewą lub prawą stronę,

-patrzy częściej w prawą lub lewą stronę (często dziecko patrzy w lewą stronę, główkę przechyla do prawego barku i odwrotnie),

-małą ruchliwość,

-zauważalne drżenie rączek,

-duże napięcie nóżek i rączek (trudności w przebieraniu),

niespokojne patrzenie, zauważalny tzw. Oczopląs (gałki oczne poruszają się rytmicznie w różne strony),

trudności ze ssaniem, ssie niespokojnie i odgina się przy karmieniu, krztusi się przy karmieniu, ma problemy z połykaniem, wymiotuje,

-wykonuje obroty tylko przez jeden bok.

O takie informacje może was spytać fizjoterapeuta, ale również jakie zdolności dziecko już opanowało. Jeśli wiecie, że maluszek robi się nerwowy w nowych miejscach – nagrajcie go w domu. Nie zawsze na wizycie mali pacjenci chcą pokazywać swoje zdolności, dlatego nagranie staje się bardzo pomocne. Pamiętajcie, żeby nie porównywać dzieci do siebie, każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Fizjoterapeuta na pierwszej wizycie zadaje sporo pytań dotyczących zarówno dziecka jak i miejsc, w których dziecko spędza najwięcej czasu. Czasami nasza pociecha ma np. problem podporem, ponieważ leży na złej powierzchni (za miękka, za śliska), oczywiście to całkowicie nie rozwiąże problemu z podporem, jedynie pomoże dziecku w ćwiczeniach, jednak warto na to zwrócić uwagę.

Zawsze warto wziąć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz dokumentacje np.: historie choroby, ocenę neurologa, pediatry, ortopedy itd.

Jak należy ubrać maluszka na wizytę?

Najlepszym wyborem będą body z krótkim rękawkiem, należy wziąć pod uwagę, że fizjoterapeuta będzie chciał zobaczyć dziecko w samej pieluszce, jest to konieczne do oceny  napięcia mięśniowego oraz symetrii ciała.

Kiedy najlepiej w ciągu dnia umówić się z dzieckiem na wizytę?

Tu nasz mały pacjent ustala reguły! Rodzice mniej więcej znają godziny snu oraz karmienia dziecka. Umawiając się w czasie drzemki maluszka, ryzykujemy tym, że dziecko będzie zmęczone w czasie badania i zamanifestuje to swoim płaczem. Najlepiej nakarmić dziecko ok. 30 min przed wizytą. Musimy pamiętać, że najedzona i wyspana dzidzia nie zawsze chce współpracować i również może płakać. Płacz podczas terapii jest dosyć częsty, nie należy się tym martwić. Jest to sposób komunikacji dziecka z otoczeniem, maluch przecież nam nie powie, że nie lubi leżeć na brzuszku. Fizjoterapeuta stara się w przeprowadzić diagnostykę czy terapie w jak najdelikatniejszy i najprzyjaźniejszy sposób. W przypadku nadmiernego płaczu, oddaje małego pacjenta do rodzica na ręce, aby się uspokoił.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wizyty?

Jeśli jest taka możliwość w dniu szczepienia, przed szczepieniem lepiej nie umawiać się na wizytę – może to być ,,za dużo wrażeń” dla dziecka jak na jeden dzień. W dniu szczepienia, po szczepieniu NIE umawiamy się na wizytę. Dzień po szczepieniu można przyjść na wizytę, jeśli nie pojawiła się gorączka lub inne niepożądane reakcje .

Warto przenieść wizytę, kiedy dziecko ma objawy infekcji, przeziębienie, katar, gorączkę lub wysypkę . Terapeuta na pewno zrozumie powód zmiany terminu, a dziecko będąc w lepszej formie na pewno będzie chętniejsze do współpracy.

Ile trwa wizyta?

Wizyta trawa około 45 minut, w tym czasie podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad dotyczący przebiegu ciąży i samego porodu. Zbada dziecko (napięcie mięśni, ułożenie tułowia). Zapyta o umiejętności dziecka i sprawdzi jakość ich wykonania. Oceni czy potrzebna jest terapia, przedstawi ćwiczenia, które należy wykonywać w domu, sposób podnoszenia i noszenia dziecka. Odpowie na wszystkie nurtujące pytania i rozwieje wątpliwości.