Pierwszy rok życia dziecka to okres wielkich zmian. Noworodek, który początkowo głównie śpi i je zmienia się w „mini człowieka”, który samodzielnie się przemieszcza, bawi się, je stałe pokarmy oraz coraz aktywniej uczestniczy w życiu społecznym. To niczym teleportacja w inny wymiar.
Zanim jednak dziecko dojdzie do tego etapu, po drodze zdobywa wiele mniejszych, równie ważnych umiejętności.
Ponieważ w obiegu istnieją nie zawsze prawidłowe informacje dotyczące okresu osiągania poszczególnych kamieni milowych (np. siad w 6 m.ż., „przejście” roczku) postanowiliśmy przygotować Wam małą ściągawkę „co i kiedy?”
3 miesiąc („wiek symetrii”)
- stabilny podpór na przedramionach w pozycji pronacyjnej (leżenia na brzuchu)
- łączenie rączek w linii środkowej ciała
- utrzymanie głowy w przedłużeniu kręgosłupa, swobodne obracanie głowy w obu kierunkach, zachowana symetria tułowia
4 miesiąc
- obrót z pleców na bok
6 miesiąc
- wysoki (na wyprostowanych rękach), aktywny (uniesiony brzuszek) podpór w pozycji pronacyjnej
- obroty z pleców na brzuch
- łapanie za stopy
7-7,5 m.ż
- obrót z brzucha na plecy
8-10 m.ż.
- samodzielny siad
- czworakowanie
12- 18 m.ż.
- samodzielny chód
Pamiętajmy jednak, że nie liczy się tylko ilość, ale również (a może i przede wszystkim!) JAKOŚĆ wykonywanego ruchu. Nie przyśpieszajmy rozwoju dziecka poprzez np. bierne sadzanie czy prowadzanie pod paszki/ za ręce. Swoimi dobrymi chęciami możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Na koniec jeszcze jedna kwestia – każde dziecko rozwija się indywidualnie, nie porównujmy swojej pociechy do dziecka kuzynki/sąsiadki/siostry itd. Obserwujmy dzieciaki i stwarzajmy im środowisko wspierające ich rozwój.
Jeśli macie jakieś wątpliwości lub widzicie, że wasz maluszek ma trudności ze zdobywaniem nowych aktywności ruchowych zapraszamy na konsultacje do FizjoBobath.